Ronaldo the best in the world, Messi second (PHOTO NEWS)Cristiano Ronaldo is the best player in the world today. The Portuguese star has descended from his throne Lionel Messi, who held the primates so far. Thus at least assesses Castrolfootball.com website which has published a list of the best players in the world. According to the English portal, CR7 has so far gathered 1080 points and is four times before the Golden Ball, who remained in first position, for four consecutive years.
SHQIP Cristiano Ronaldo është futbollisti më i mirë në botë sot. Ylli portugez e ka zbritur nga froni Lionel Messi, i cili e mbante këtë primat deri tash. Kështu të paktën vlerëson uebfaqja Castrolfootball.com, e cila e ka publikuar listën e futbollistëve më të mirë në botë.
Sipas këtij portali anglez, CR7 deri tash ka tubuar 1080 pikë dhe gjendet përpara katër herë Topit të Artë, i cili kishte qëndruar në pozitën e parë, radhazi për katër vjet.
BY CASTROLFOOTBALL
15 comments
Ronaldo the best in the world, second Messi 1996 1 2 5/4/2013, 00:13
Cristiano Ronaldo is the best player in the world today. The Portuguese star has descended from his throne Lionel Messi, who held the primates so far. Thus at least assesses Castrolfootball.com website which has published a list of the best players in the world.
According to the English portal, CR7 has so far gathered 1080 points and is four times before the Golden Ball, who remained in first position, for four consecutive years.
Argentine Representative has four points less than Ronaldo, 1076 of them. In third position now ranks Bayern Munich midfielder striker Thomas Mueller, who after successive successes with the Bavarian team has managed to snatch this place Manchester United Dutch striker Robin Van Persie.
Quint located in the top-Borussia Dortmund striker Robert Lewandowski and Luis Suarez of Liverpool.
SHQIP SIPAS CASTROLFOOTBALL
15 komente
Ronaldo më i miri në botë, Messi i dyti  1996  1  2  04/05/2013 , 00:13
Cristiano Ronaldo është futbollisti më i mirë në botë sot. Ylli portugez e ka zbritur nga froni Lionel Messi, i cili e mbante këtë primat deri tash. Kështu të paktën vlerëson uebfaqja Castrolfootball.com, e cila e ka publikuar listën e futbollistëve më të mirë në botë.
Sipas këtij portali anglez, CR7 deri tash ka tubuar 1080 pikë dhe gjendet përpara katër herë Topit të Artë, i cili kishte qëndruar në pozitën e parë, radhazi për katër vjet.
Përfaqësuesi argjentinas ka katër pikë më pak se Ronaldo, 1076 sosh. Në pozitën e tretë tani renditet mesfushori sulmues i Bayern Munichut, Thomas Muller, i cili pas sukseseve të njëpasnjëshme me ekipin bavarez, ka arritur t’ia rrëmbejë këtë vend sulmuesit holandez të Manchester Unitedit, Robin Van Persie.
Në top-pesëshe ndodhet edhe sulmuesi i Borussia Dortmundit, Robert Lewandowski si dhe Luis Suarez i Liverpoolit.

Ronaldo the best in the world, Messi second (PHOTO NEWS)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s